Wiadomości

Debatowali o bezpieczeństwie mieszkańców

Data publikacji 26.04.2017

„Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ” – pod takim ogólnopolskim hasłem przewodnim policjanci jastrzębskiej komendy rozpoczęli cykl debat społecznych w ramach zacieśnienia współpracy Policji ze społeczeństwem. Wciąż rosnące zaufanie do formacji cieszy, ale jednocześnie mobilizuje i zobowiązuje do dalszej pracy. Mundurowi przybliżyli przedstawicielom miasta i lokalnej społeczności nowe narzędzia, które mają poprawić bezpieczeństwo w rejonie.

W Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się pierwsze ze spotkań, jakie zostało przygotowane w ramach promowania rządowego programu „Dzielnicowy bliżej nas” oraz aplikacji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i „Moja Komenda”. Na debacie pojawiło się ponad 70 osób, m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Ośrodka Pomocy Społecznej. Z zaproszenia skorzystali również przedstawiciele większości zarządów osiedli i sołectw, oraz młodzież z klasy policyjnej Zespołu Szkół nr 3 w Jastrzębiu-Zdroju.

Debatę rozpoczął p.o. I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Jastrzębiu-Zdroju podinsp. Dariusz Zajda, który przywitał wszystkich przybyłych uczestników. Wyjaśnił, jak ważne w obecnym czasie jest  rozumiane w wielu płaszczyznach bezpieczeństwo. Podkreślił, że celem wszystkich spotkań będzie zdiagnozowanie i określenie potrzeb społecznych związanych z zagrożeniami bezpieczeństwa jastrzębian, wymagających podjęcia działań prewencyjnych. A pozwolą na to właśnie nowe programy wprowadzone przez Polską Policję.

„Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa” – jej ideę i zasady działania omówił Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Jastrzębiu-Zdroju nadkom. Grzegorz Koprowski. Wyjaśnił, iż jest to podstawowe narzędzie dla Policji oraz innych podmiotów funkcjonujących w środowisku lokalnym. Dzięki KMZB podmioty te mogą współdziałać z mieszkańcami w zakresie stosownej reakcji, ograniczania i przeciwdziałania zagrożeniom zgłaszanym przez społeczeństwo.

Następnie Kierownicy Rewirów Dzielnicowych przybliżyli zebranym program „Dzielnicowy bliżej nas”. Po raz kolejny została podkreślona rola dzielnicowego jako pierwszego ogniwa kontaktu na linii obywatel – policja. Przedstawili sylwetki wszystkich dzielnicowych miasta Jastrzębie-Zdrój oraz zwrócili uwagę na znaczenie ich telefonów służbowych oraz adresów e-mail. Ponadto stróże prawa przedstawili korzyści płynące z aplikacji „Moja Komenda”, dzięki której praktycznie zawsze i wszędzie można znaleźć najbliższą jednostkę Policji i już za pomocą jednego ruchu połączyć się z dzielnicowym bądź daną jednostką Policji. Co ważne i zostało podkreślone, aplikacja działa również w trybie off-line, a więc w sytuacji, gdy nie zawsze mamy dostęp do Internetu.

Pierwsza z zaplanowanych debat zakończyła się krótkim podsumowaniem przedstawionych narzędzi i rozmową na temat bezpieczeństwa, gdzie każdy z uczestników mógł wypowiedzieć się w tej kwestii i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Spora liczba gości, zapełniona sala i rozmowy w trakcie trwania debaty jak i te, już po jej oficjalnym zakończeniu pokazały, że jest potrzeba rozmawiania o bezpieczeństwie. Kolejne debaty zostaną zaplanowane w najbliższym czasie, o czym będzie można przeczytać na stronie internetowej KMP Jastrzębie-Zdrój.

Powrót na górę strony