2014 - rok pieszego

Najczęstsze przyczyny zdarzeń drogowych

Data publikacji 31.03.2014

Z danych statystycznych Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju wynika, że w ubiegłym roku najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych, do których doszło z winy kierowcy było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Równie niebezpieczna w skutkach okazała się także jazda z nadmierną prędkością oraz niezachowanie należytej odległości między pojazdami.

Z policyjnych informacji wynika, że w minionym roku na jastrzębskich drogach doszło do blisko 700 kolizji oraz 94 wypadków, w których ranne zostały 124 osoby. Życie straciły wówczas 3 osoby. Okazuje się, że do większości z tych zdarzeń doszło z winy kierowców, którzy nieustąpili pierwszeństwa przejazdu innym uczestnikom ruchu (163 zdarzenia) lub poruszali się ze zdecydowanie za dużą prędkością (154 zdarzenia). W 11 przypadkach winę za spowodowanie zagrożenia w ruchu ponieśli piesi, którzy weszli na jezdnię wprost pod nadjeżdżający samochód. Jeżeli chodzi o płeć sprawców zdarzeń drogowych, to mężczyźni winni byli w 512 przypadkach, z kolei kobiety w 156. Okazuje się ponadto, że największe zagrożenie na drogach stwarzają osoby w przedziale wiekowym od 25 do 39 lat. Najbardziej "wypadkowym" miesiącem okazał się grudzień i lipiec (po 73 zdarzenia), natomiast dniami tygodnia, w których policjanci z drogówki interweniowali najczęściej były poniedziałki i środy. Z danych statystycznych wynika także, że najwięcej kolizji funkcjonariusze odnotowali na ulicach: Pszczyńskiej (73), Alei Piłsudskiego (61), Cieszyńskiej (45) oraz Rybnickiej (43), natomiast do wypadków, w których ranne zostały osoby dochodziło najczęściej na Pszczyńskiej (10), Cieszyńskiej (8), Libowiec (6) oraz Podhalańskiej (6).


Wielu z tych zdarzeń można było uniknąć, gdyby nie brawura i lekkomyślność kierowców. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego w ogromnej mierze zależy od nas samych! Apelujemy o rozwagę!